جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
آرشیو مطالب
گروه های خبری:     نوع خبر:     از تاریخ:     تا تاریخ:    
سبک زندگی دکتر اسماعیلی

دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹:۳۵
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ٣
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹:۵۴
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ٢
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸:۱۱
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ١
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳:۵۹
برای شروع یک دعوا در دادگاه چقدر باید هزینه کنیم

اگر تا به حال پایتان به دادگاه باز نشده و تازگیها به دلیل وقوع یک اختلاف در فکر حل آن در دادگستری هستید حتما توجه داشته باشید که باید برای این کار هزینه دادرسی پرداخت کنید. در واقع اقامه دعوا در دادگاه مستلزم تحمل هزینه‌هایی برای آغازکننده دعوا است
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰:۲۵
چگونه خشونت‌هاي ورزشي را مهار کنيم؟

. آيا تا به حال به ناآرامی‌های استادیوم‌های فوتبال از جنبه حقوقي يا جرم‌شناختي توجه کرده‌ايد؟ به طور کلي حقوقدانان از دو جنبه با ورزش و رخدادهاي پيرامون آن درگير هستند: «یکي خشونت در ورزش و ديگري تقلب در ورزش.» خشونت در ورزش يعني همين زد و خوردها و فحش و ناسزاها و کشت و کشتارهايي که بعضاً در اخبار ورزشي مي‌خوانيم و مي‌شنويم.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷:۰۳
آیا کارمند رسمی می‌تواند استعفا کند

هر چند که استعفای مدیران در کشور ما تبدیل به پدیده نادری شده است اما هر از چندگاهی اخباری در مورد استعفای برخی کارمندان دولتی به گوش ما می‌رسد. سوال اینجاست کارمندی که به استخدام رسمی دولت درآمده و قرار است که ۳۰ سال بر این اساس خدمت کند آیا می‌تواند قبل از اتمام این زمان طبق قراردادی که با دولت منعقد کرده، این عقد را به اتمام رسانده و تقاضای فسخ آن را داشته باشد.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۱۸
مباني جبران خسارت از سوي كارفرما

ورود خسارت در يك اجتماع از جمله مسايل مبتلابه به شمار مي‌آيد. بر اين مبنا قانون‌گذاران كشورهاي جهان از همان ابتداي قانون‌گذاري به چاره‌انديشي جهت جبران اين خسارت دست زده‌اند. قانون مسئوليت مدني ما نيز از جمله قوانين مهم در اين زمينه محسوب مي‌شود. در زمينه كارگران و كارفرمايان قواعد مسئوليت خاصي پيش‌بيني شده است. براين اساس به گفت‌وگو با دكتر پرويز نوين، عضو هيات علمي دانشگاه پرداخته‌ایم.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳:۴۷
اطاله دادرسی چگونه برطرف می‌شود؟

طولانی بودن مراحل رسیدگی به دعاوی مطروحه در دادگستری همواره یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصحاب دعوا بوده است. جدا از کاستی‌های سخت‌افزاری و فرهنگی و نیاز عموم شهروندان به آموزش مباحث حقوقی که می‌تواند این مشکل را در بسیاری از مراحل کاهش دهد، نگاهی صحیح و دقیق به قوانین نشان می‌دهد که برخی از مواد قانونی این امکان را به اصحاب دعوا می‌دهد تا از آنها سوء‌استفاده کرده و زمان رسیدگی به پرونده را طولانی کنند.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۲:۵۲
جوانب حقوقی خشونت‌های خانوادگی
در گفتگو با یک مدرس دانشگاه بررسی شد

هر چند در قوانین ایران برگرفته از منابع اسلامی قواعد متوازنی برای حمایت از حقوق زنان وجود دارد اما با این وجود ممکن است برخی از بانوان به دلیل عدم اطلاع از این قوانین و برخی دیگر به دلیل معضلات فرهنگی امکان استفاده از این پتانسیل‌های قانونی را نداشته و در منزل مورد آزار همسر خود قرار می‌گیرند. در این باره با دکتر بهشید ارفع‌نیا، مدرس دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶:۱۳
هنر به مثابه روش آموزش حقوق به عموم شهروندان

یک سوال مهم، آیا مردم یک جامعه لازم است از قوانین مطلع باشند. پاسخ به این سوال هر چند در بادی امر خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی بهتر است بدانید حقوقدانان در پاسخ به آن متحد نبوده‌اند. برخی اطلاع مردم از قوانین را باعث قانونگریزی و یا دوری آنها از اخلاق می‌دانند. پاسخ به این استدلال در جای خودش ضروری است. اما ...
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰:۲۸
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی، از جواز تا مجرمیت

این روزها و در زمانی که چند روزی بیشتر به شروع رسمی تبلیغات انتخاباتی برای نامزدهای ریاست جمهوری باقی نماینده است شاهد این هستیم که بسیاری از نامزدهای احتمالی با استفاده از روش‌های مختلف سعی می‌کنند که خود را به جامعه معرفی کنند. سوال اینجاست که آیا چنین اقداماتی می‌تواند شامل تبلیغات زودهنگام شده و تخلف محسوب شود. در این باره با احسان اسفندیاری کارشناس حقوق عمومی گفت‌وگو کرده‌ایم.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶:۵۶
مسئولیت حوادث ورزشی ناشی از معيوب بودن وسايل ورزشي

اسباب و ابزار ورزشی یکی از علل و دلایل ورود خسارات و آسیب‌های جدی به ورزشکاران است. سوال اینجاست که وقتی چنین خسارتی به ورزشکاران وارد می‌شود مسئولیت جبران خسارات وارده با کیست.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰:۵۳
تدليس و نيرنگ در نكاح

انحلال عقد نکاح به چند طريق امکان¬پذير است به نحوی که پس از تحقق آڼ، عقد ازدواج رسميت ندارد. به موجب ماده ۱۱۲۰قانون مدنی، عقد دائم به فسخ، طلاق و عقد منقطع به پايان مدت يا بذل مدت منحلمی-شود و زن و مرد از يکديگر جدا می¬شوند. شباهت میان فسخ و طلاق این است که هر دو عمل حقوقی يک جانبه¬ای هستند که در اصطلاح «ايقاع» نام دارد. فسخ نکاح و طلاق هر دو نسبت به گذشته بی اثر بوده و رابطه زناشويی را از تاريخ وقوع خاتمه می¬دهند.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲:۰۵
رونق بیشتر داوری در کشور منوط به تصویب قانون جامع داوری است
داوری در قرارداد تجاری در گفت‌وگو با دکتر ربیعا اسکینی

امروزه قرارداد تجاری مبدل به یکی از شایع‌ترین قراردادهای میان تجار شده است. از جمله موضوعات مورد بحث در این مورد شرط داوری در قراردادهای تجاری است. برای شناسایی زوایای حقوقی چنین شرطی در قرارداد تجاری به گفت‌وگو با دکتر ربیعا اسکینی استاد مشهور حقوق تجارت ایران پرداختیم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲:۲۹
 اگر قانون را ندانيد چه مي شود؟

اگر روزي دست به عملي بزنيد كه فكر مي¬كنيد كاملا قانوني است و يا اصلا به قانوني بودن يا نبودن آن فكر نكرده باشيد و ناگهان بعد از انجام آن عمل متوجه شويد كه كاري غير قانوني و حتي جرمي را مرتكب شده¬ايد، چه فكري مي¬كنيد؟
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷:۳۲
هزینه‌های آپارتمان با مالک است یا مستاجر؟

آيا مي¬دانيد كه هزينه¬هاي ملك اجاره اي به عهده كيست؟ اگر دنبال اين هستيد كه در يك كلمه جواب خود را بگيريد و مثلا از ما يك جواب بله يا خير بشنويد بايد بگويم كه عميقا در اشتباه هستيد. چون جواب به اين سوال هر چند ساده است ولي آنقدرها كه شما احيانا فكر كرده ايد نه.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴:۵۹
تشکیل خانواده حق جوانان است

فرد اگر ازدواج نکند که از یکی ازحقوق بجا و فطری خود بی¬بهره مانده و اولین اثر ان احساس تنهایی و انزواست که فرد به آن دچار می¬شود و چنانجه بدون داشتن لوازم آن به آن اقدام کند به احتمال بسیار بالا با شکست در آن مواجه خواهد شد.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱:۵۰
دارنده گواهینامه اختراع از چه حقوقی برخوردار است

درست است که وضعیت امروز محیط کسب و کار خیلی رونق ندارد و هستند بسیاری از جوانان که سال‌هاست جویای کار هستند ولی هنوز نتوانسته‌اند برای خود کار و باری دست و پا کنند. با این وجود بسیاری از جوانان کشورمان با استفاده از نبوغ و دانش خود تلاش می‌کنند که سرمایه‌ای برای زندگی آینده خود بیندوزند. اختراعات علمی و ابتکارات نوین تمامی سرمایه این افراد است
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴:۴۳
رسانه‌ها چگونه می‌توانند بر جرم و جنایت در جامعه تاثیر بگذارند؟

جرم‌شناسان مي‌گويند براي اينکه يک جرم به وقوع بپيوندد وجود پنج عامل ضروري است: عنوان مجرمانه، انگيزة مجرمانه، راه‌هاي ارتکاب جرم، فرصت ارتکاب جرم و نبود سازوکارهاي کنترلي. رسانه‌ها در تحقق هريک از اين پنج عامل، مي‌توانند نقش تعيين کننده‌اي ايفا کرده و در نتيجه بر ميزان وقوع جرم و بزهکاري در جامعه، تأثيرگذار باشند. در این باره با دکتر حامد رحمانیان به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰:۱۴