جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
برای شروع یک دعوا در دادگاه چقدر باید هزینه کنیم

اگر تا به حال پایتان به دادگاه باز نشده و تازگیها به دلیل وقوع یک اختلاف در فکر حل آن در دادگستری هستید حتما توجه داشته باشید که باید برای این کار هزینه دادرسی پرداخت کنید. در واقع اقامه دعوا در دادگاه مستلزم تحمل هزینه‌هایی برای آغازکننده دعوا است
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰:۲۵
چگونه خشونت‌هاي ورزشي را مهار کنيم؟

. آيا تا به حال به ناآرامی‌های استادیوم‌های فوتبال از جنبه حقوقي يا جرم‌شناختي توجه کرده‌ايد؟ به طور کلي حقوقدانان از دو جنبه با ورزش و رخدادهاي پيرامون آن درگير هستند: «یکي خشونت در ورزش و ديگري تقلب در ورزش.» خشونت در ورزش يعني همين زد و خوردها و فحش و ناسزاها و کشت و کشتارهايي که بعضاً در اخبار ورزشي مي‌خوانيم و مي‌شنويم.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷:۰۳
اطاله دادرسی چگونه برطرف می‌شود؟

طولانی بودن مراحل رسیدگی به دعاوی مطروحه در دادگستری همواره یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصحاب دعوا بوده است. جدا از کاستی‌های سخت‌افزاری و فرهنگی و نیاز عموم شهروندان به آموزش مباحث حقوقی که می‌تواند این مشکل را در بسیاری از مراحل کاهش دهد، نگاهی صحیح و دقیق به قوانین نشان می‌دهد که برخی از مواد قانونی این امکان را به اصحاب دعوا می‌دهد تا از آنها سوء‌استفاده کرده و زمان رسیدگی به پرونده را طولانی کنند.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۲:۵۲
دادگاه چگونه جایی است؟

دادگاه، محیطی رسمی است به همین دلیل در چنین محیطی از پوشش رسمی استفاده کنید. برای خانم‌ها حجاب کامل و برای آقایان پوشش کت و شلوار برای حضور در این محیط بسیار موثر است.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰:۰۳
قوانین چه آثاری را دارای ارزش تاریخی و فرهنگی می‌دانند

ایران مهد فرهنگ و هنر است. آثار تاریخی و فرهنگی ایران بخشی از هویت و شناسنامه ایرانیان است. آثار زیادی از ذوق، سلیقه و دانش این مردمان از دیرزمان باقی مانده است. اما آنچه دارای اهمیت است، حفاظت از این بقایای فرهنگی است. برای این منظور در ابتدا باید این قوانین به شناسایی آثار باستانی بپردازند.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۲:۳۹
چگونه ملک خود را تفکیک یا افراز کنیم؟

اگر می‌خواهید زمين خود را تقسيم و تفكيك كنيد، بايد ابتدا تاييد شهرداري را جلب كنيد. يكي از وظايف و اختيارات ادارات ثبت اسناد و املاك آن است كه هنگامي كه تقاضاي تفكيك يا افراز اراضي به دست آنها مي‌رسد به آن رسيدگي و عمل تفكيك يا افراز را انجام دهند. تفكيك يا افراز اغلب براي تقسيم آن بين شركا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علاوه بر آن، موارد فراواني وجود دارد كه انگيزه قطعه‌قطعه كردن زمين را براي مالك آن به وجود مي‌آورد.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱:۳۶
چرا در ادارات باید از اسناد طبقه‌بندی شده محافظت کنیم؟

آنهایی که در ادارات دولتی کار می‌کنند و با اسناد و نامه‌های اداری سر و کار دارند حتما تا به حال دیده‌اند که برخی از آنها توسط صادرکننده محرمانه توصیف شده است. هر چند ممکن است در برخی موارد دلیل این کار خیلی معلوم نباشد و انسان فکر کند که اساسا لزومی به محرمانه دانستن این اسناد نبوده ولی به هر حال زمانی که صادرکننده یک سند آن را طبقه‌بندی شده بداند شخصی که آن سند به دلیل موقعیت کاریش در اختیارش قرار می‌گیرد باید از آن محافظت کند در غیراینصورت ممکن است مجرم تلقی شود.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷:۴۶
چگونه می‌توان از شوهر نفقه را گرفت

در برخی از موارد مشاهده می‌شود که شوهر نفقه زنش را نمی‌پردازد.روزانه تعداد کثیری از زوجات در دادگاه‌های خانواده و شوراهای حل اختلاف به علت عدم وصول بموقع نفقه یا عدم پرداخت به میزان تعیین شده توسط کارشناس حقوق خانواده سرگردان بوده و مدت‌ها پس از طلاق هنوز درگیر تقابلات و تعاملات رو در رو بوده تا بتوانند حقوق حقه خود را اخذ کنند.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸:۳۲
میزان نفقه چقدر است

همه ما تا حدودی با قوانین مربوط به نفقه آشنایی داریم و می‌دانیم که بعد از عقد نکاح پرداخت نفقه بر زوج واجب می‌شود و طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، زوج ملزم به پرداخت هزینه‌هایی از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث خانه و خادم با توجه به وضع زوجه است.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳:۵۷
وضعیت حقوقی ملک پس از پایان مدت اجاره

روابط موجر و مستاجر همواره جزو پرچالش‌ترین روابط انسانی بوده است. مالکان در صددند تا مر قانون درباره مستاجر و ملک رعایت شود و مستاجران نیز معمولا تلاش می‌کنند تا پای اخلاق را به میان بکشند و از مالک فرصت بگیرند. یکی از مسائلی که در این خصوص مطرح است، اینکه زمان قرارداد اجاره تمام شود اما نه مستاجر ملک را تخلیه کند و نه مالک درخواست تخلیه را به مستاجر ارائه دهد. در این شرایط تکلیف چیست.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵:۱۴