جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ٣
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹:۵۴
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ٢
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸:۱۱
کجا و با چه کسانی زندگی کنیم؟

قسمت ١
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳:۵۹
هنر به مثابه روش آموزش حقوق به عموم شهروندان

یک سوال مهم، آیا مردم یک جامعه لازم است از قوانین مطلع باشند. پاسخ به این سوال هر چند در بادی امر خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی بهتر است بدانید حقوقدانان در پاسخ به آن متحد نبوده‌اند. برخی اطلاع مردم از قوانین را باعث قانونگریزی و یا دوری آنها از اخلاق می‌دانند. پاسخ به این استدلال در جای خودش ضروری است. اما ...
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰:۲۸
مسئولیت حوادث ورزشی ناشی از معيوب بودن وسايل ورزشي

اسباب و ابزار ورزشی یکی از علل و دلایل ورود خسارات و آسیب‌های جدی به ورزشکاران است. سوال اینجاست که وقتی چنین خسارتی به ورزشکاران وارد می‌شود مسئولیت جبران خسارات وارده با کیست.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰:۵۳
تدليس و نيرنگ در نكاح

انحلال عقد نکاح به چند طريق امکان¬پذير است به نحوی که پس از تحقق آڼ، عقد ازدواج رسميت ندارد. به موجب ماده ۱۱۲۰قانون مدنی، عقد دائم به فسخ، طلاق و عقد منقطع به پايان مدت يا بذل مدت منحلمی-شود و زن و مرد از يکديگر جدا می¬شوند. شباهت میان فسخ و طلاق این است که هر دو عمل حقوقی يک جانبه¬ای هستند که در اصطلاح «ايقاع» نام دارد. فسخ نکاح و طلاق هر دو نسبت به گذشته بی اثر بوده و رابطه زناشويی را از تاريخ وقوع خاتمه می¬دهند.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲:۰۵
تشکیل خانواده حق جوانان است

فرد اگر ازدواج نکند که از یکی ازحقوق بجا و فطری خود بی¬بهره مانده و اولین اثر ان احساس تنهایی و انزواست که فرد به آن دچار می¬شود و چنانجه بدون داشتن لوازم آن به آن اقدام کند به احتمال بسیار بالا با شکست در آن مواجه خواهد شد.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱:۵۰
آشنایی با سازمان بازرسی کل کشور

مطابق ماده اوّل قانون تشكيل سازمان بازرسي كل كشور مصوب ۱۳۶۰ (و اصلاحات مصوب ۱۳۷۵) به منظور نظارت بر حسن جريان امور و اجراء صحيح قوانين در دستگاه‌هاي اداري و اجراي اصل ۱۷۴ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران سازماني بنام «سازمان بازرسي كل كشور» زير نظر قوه قضایيه تشكيل شده است که رئيس سازمان توسط رئيس قوه‎ قضایيه از ميان قضات شرع و يا قضاتي كه داراي رتبه ۱۰ يا ۱۱ قضايي باشند تعيين ميشود.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳:۰۲
آشنایی با سازمان روزنامه رسمی به عنوان یکی از سازمان‌های قوه قضاییه

روزنامه رسمي كشور يكي از سازمان‎هاي وابسته به قوه‎ قضایيه است كه به صورت شركت سهامي اداره مي‎شود. به موجب ماده واحده سال ۱۲۸۹ شمسي دولت موظف گرديد در پايتخت روزنامه‎اي حاوي دستخط‎هاي سلطنتي و احكام وزارتخانه و عزل و نصب مأمورين و قوانين موضوعه منتشر سازد و اين روزنامه با نام «مجله رسمي وزارت دادگستري» منتشر مي‎گرديد.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۶:۰۲
چرا باید به حقوق شهری اهمیت داد؟

حقوق علم مهندسی اجتماع است. وقتی جوامع مدرن و پیچیده می‌شوند قوانین حاکم بر آنها نیز به همان نسبت متفاوت خواهد بود. وقتی مدیریت شهری قرار است بسیار دقیق‌تر به مشکلات و نابسامانی‌های شهرنشینان توجه کند چاره‌ای ندارد چز اینکه تمامی راهکارهای دست یافته را در قوانین و مقررات شهری متبلور کند و در عمل نیز در اجرای آنها بکوشد.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹:۱۱