جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
مباني جبران خسارت از سوي كارفرما

ورود خسارت در يك اجتماع از جمله مسايل مبتلابه به شمار مي‌آيد. بر اين مبنا قانون‌گذاران كشورهاي جهان از همان ابتداي قانون‌گذاري به چاره‌انديشي جهت جبران اين خسارت دست زده‌اند. قانون مسئوليت مدني ما نيز از جمله قوانين مهم در اين زمينه محسوب مي‌شود. در زمينه كارگران و كارفرمايان قواعد مسئوليت خاصي پيش‌بيني شده است. براين اساس به گفت‌وگو با دكتر پرويز نوين، عضو هيات علمي دانشگاه پرداخته‌ایم.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳:۴۷
جوانب حقوقی خشونت‌های خانوادگی
در گفتگو با یک مدرس دانشگاه بررسی شد

هر چند در قوانین ایران برگرفته از منابع اسلامی قواعد متوازنی برای حمایت از حقوق زنان وجود دارد اما با این وجود ممکن است برخی از بانوان به دلیل عدم اطلاع از این قوانین و برخی دیگر به دلیل معضلات فرهنگی امکان استفاده از این پتانسیل‌های قانونی را نداشته و در منزل مورد آزار همسر خود قرار می‌گیرند. در این باره با دکتر بهشید ارفع‌نیا، مدرس دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶:۱۳
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی، از جواز تا مجرمیت

این روزها و در زمانی که چند روزی بیشتر به شروع رسمی تبلیغات انتخاباتی برای نامزدهای ریاست جمهوری باقی نماینده است شاهد این هستیم که بسیاری از نامزدهای احتمالی با استفاده از روش‌های مختلف سعی می‌کنند که خود را به جامعه معرفی کنند. سوال اینجاست که آیا چنین اقداماتی می‌تواند شامل تبلیغات زودهنگام شده و تخلف محسوب شود. در این باره با احسان اسفندیاری کارشناس حقوق عمومی گفت‌وگو کرده‌ایم.
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶:۵۶
رونق بیشتر داوری در کشور منوط به تصویب قانون جامع داوری است
داوری در قرارداد تجاری در گفت‌وگو با دکتر ربیعا اسکینی

امروزه قرارداد تجاری مبدل به یکی از شایع‌ترین قراردادهای میان تجار شده است. از جمله موضوعات مورد بحث در این مورد شرط داوری در قراردادهای تجاری است. برای شناسایی زوایای حقوقی چنین شرطی در قرارداد تجاری به گفت‌وگو با دکتر ربیعا اسکینی استاد مشهور حقوق تجارت ایران پرداختیم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲:۲۹
رسانه‌ها چگونه می‌توانند بر جرم و جنایت در جامعه تاثیر بگذارند؟

جرم‌شناسان مي‌گويند براي اينکه يک جرم به وقوع بپيوندد وجود پنج عامل ضروري است: عنوان مجرمانه، انگيزة مجرمانه، راه‌هاي ارتکاب جرم، فرصت ارتکاب جرم و نبود سازوکارهاي کنترلي. رسانه‌ها در تحقق هريک از اين پنج عامل، مي‌توانند نقش تعيين کننده‌اي ايفا کرده و در نتيجه بر ميزان وقوع جرم و بزهکاري در جامعه، تأثيرگذار باشند. در این باره با دکتر حامد رحمانیان به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰:۱۴
در چه زمانی وصیت بیش از یک‌سوم قابل اجراست؟

برای این‌‌که یک وصیت‌نامه تنظیم شود، باید یک‌سری قواعد رعایت شود. این قواعد بعضا در قوانین و یا عرف ما مشخص شده است. به موجب همین قوانین چند نوع وصیت‌نامه وجود دارد که هر کدام اعتبار خاص خود را دارند. برای آشنایی بیشتر با قواعد حقوقی مربوط به مبحث وصیت به گفت‌وگو با دکتر پرویز نوین، متخصص حقوق مدنی و عضو هیات علمی دانشگاه پرداختیم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸:۴۳
ارتباط قراردادی کارمندان و دولت به چه ترتیب است؟

کارمند بودن در ایران یکی از رسمی‌ترین و معروف‌ترین شغل‌هاست. به طور سنتی خانواده‌ها تنها زمانی از اشتغال فرزندشان مطمئن می‌شوند که در یک اداره دولتی مشغول به کار شده باشد. بگذریم از اینکه تا چه حد این موضوع مناسب و یا نامناسب است. سوال اینجاست که این کارمندان به چه ترتیبی و با چه قراردادی با دولت مرتبط می‌شوند. در گفت‌وگو با دکتر ولی رستمی، عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران به بررسی این بخش از حقوق اداری کشورمان می‌پردازیم.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶:۲۵
برای حمایت از مصرف‌کنندگان چه اقداماتی صورت گرفته است

وقتی برای خرید به فروشگاه یا مغازه¬ای مراجعه می‌کنید، اغلب با نوشته‌ای مواجه می‌شوید که اعلام می‌کند «جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود» این نوشته معمولا در جایی نصب می‌شود که کاملا در مقابل چشم خریدار قرار گیرد. همچنین ممکن است وقتی برای پس دادن کالایی که معیوب است به مغازه بازمی‌گردید، فروشنده عیب موجود در کالا را انکار کند و ادعا کند که بعد از خروج از مغازه در کالا ایجاد شده است
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰:۰۹
صدور حکم مرد برای شوهر غیب شده
چاره‌هایی برای«طلاق» از «غایب مفقود الاثر»

حتی فکرش هم سخت است که مرد یک خانه یکدفعه برود و سرو کله‌اش اصلاً پیدا نباشد. قانون، شرع و عرف هم این اجازه را به مرد نمی‌دهد که یکباره خانه و زندگی خود را رها کند و برود پی کارش. در این زمان است که زن برای رهایی از بار تعهد به چنین مرد بی‌مسئولیتی به قانون پناه می‌برد و قانون نیز راهکارهایی را برای زن در نظر گرفته است تا سروسامانی به زندگی‌اش بدهد.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳:۴۷
مسئولیت کیفری افراد نابالغ چقدر است
در گفت‌وگو با عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بررسی شد

در اخبار رسانه‌ها بارها مشاهده کرده‌ایم که برخی از جرایم حتی شدید توسط اطفال یعنی کسانی که زیر ۱۸ سال سن دارند ارتکاب می‌یابد. با توجه به اینکه طبق قوانین اکثر کشورهای جهان صغیر به افراد زیر ۱۸ سال گفته می‌شود ولی براساس فقه افراد زمانی که بالغ می‌شوند در واقع طفولیت را پشت سر گذاشته و مکلف شده‌اند، سوال اینجاست که قوانین ما با این افراد چگونه برخورد کرده‌اند. در این باره با دکتر حسین مهرپور عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳:۴۶