جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
آیا کارمند رسمی می‌تواند استعفا کند

هر چند که استعفای مدیران در کشور ما تبدیل به پدیده نادری شده است اما هر از چندگاهی اخباری در مورد استعفای برخی کارمندان دولتی به گوش ما می‌رسد. سوال اینجاست کارمندی که به استخدام رسمی دولت درآمده و قرار است که ۳۰ سال بر این اساس خدمت کند آیا می‌تواند قبل از اتمام این زمان طبق قراردادی که با دولت منعقد کرده، این عقد را به اتمام رسانده و تقاضای فسخ آن را داشته باشد.
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۱۸
 اگر قانون را ندانيد چه مي شود؟

اگر روزي دست به عملي بزنيد كه فكر مي¬كنيد كاملا قانوني است و يا اصلا به قانوني بودن يا نبودن آن فكر نكرده باشيد و ناگهان بعد از انجام آن عمل متوجه شويد كه كاري غير قانوني و حتي جرمي را مرتكب شده¬ايد، چه فكري مي¬كنيد؟
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷:۳۲
هزینه‌های آپارتمان با مالک است یا مستاجر؟

آيا مي¬دانيد كه هزينه¬هاي ملك اجاره اي به عهده كيست؟ اگر دنبال اين هستيد كه در يك كلمه جواب خود را بگيريد و مثلا از ما يك جواب بله يا خير بشنويد بايد بگويم كه عميقا در اشتباه هستيد. چون جواب به اين سوال هر چند ساده است ولي آنقدرها كه شما احيانا فكر كرده ايد نه.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴:۵۹
دارنده گواهینامه اختراع از چه حقوقی برخوردار است

درست است که وضعیت امروز محیط کسب و کار خیلی رونق ندارد و هستند بسیاری از جوانان که سال‌هاست جویای کار هستند ولی هنوز نتوانسته‌اند برای خود کار و باری دست و پا کنند. با این وجود بسیاری از جوانان کشورمان با استفاده از نبوغ و دانش خود تلاش می‌کنند که سرمایه‌ای برای زندگی آینده خود بیندوزند. اختراعات علمی و ابتکارات نوین تمامی سرمایه این افراد است
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴:۴۳
چگونه می‌توان از جرایم علیه آثار ملی پیشگیری کرد؟

اثر هرچه ارزشمندتر و نفیس‌تر باشد، نگاه بد و مجرمانه به آن بیشتر خواهد بود. در بسیاری از فیلم‌های سینمایی دیده‌ایم که متبحرترین جنایتکاران بین‌المللی آثار و فرهنگ کشورها را با خود از آنجا خارج می‌کنند. نظام عدالت کیفری ایران هم در این باره ساکت ننشسته است.
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷:۱۱
 تبدیل اجاره نشین به صاحبخانه‌
رویایی که قانونی واقعی می‌شود

صاحب‌خانه شدن آرزوی بزرگی است به خصوص برای اجاره نشینی‌ که هر ماه مبلغ زیادی را برای مسکن پرداخت می‌کند، بد نیست بدانید در قانون شرایطی پیش‌بینی شده است که در آن ممكن است يك فرد مستاجر بتواند خانه‌اي را كه در اجاره دارد به دست ‌آورد و مالك آن شود. اين قرارداد را «اجاره به شرط تمليك» مي‌نامند. باور كنيد رويا نيست،‌ در ادامه با اين شرط عقدي آشنا مي‌شويم.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷:۱۷
فروش سرقفلی توسط کسی که مالک نیست

طبق قانون ثبت، کسی مالک هر ملکی و از آن جمله یک مغازه است که سند آن به نام او خورده باشد و این شخص می‌تواند هرگونه اعمال مالکانه بر روی آن انجام دهد. اما اگر بتوان با ادله‌ای جعلی بودن این سند را اثبات کرد تمام اعتبار سند از بین خواهد رفت
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲:۱۷
آیا با وجود مخالفت برخی واحدها، بازسازی ساختمان ممکن است؟

وقتی تعدادی از افراد مالک آپارتمان‌های یک مجتمع مسکونی هستند طبیعی است که درباره مسائلی که مربوط به کل ساختمان است ممکن است به اتفاق نظر نرسند. اما در برخی موارد باید حتما چاره‌اندیشی شود. نه می‌شود حرف اکثریت را نپذیرفت و نه می‌شود اقلیت را به امان خدا رها کرد. یکی از این موارد بحث بازسازی ساختمان است. قانون در این باره راهکاری جالب ارائه کرده است. برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شویم سوال یکی از مخاطبین را با هم مرور می‌کنیم.
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷:۲۲
اثبات نسب
آشنایی با انواع خویشاوندی و قرابت

خانواده با نكاح صحيح زن و مرد تشكيل مي‌شود و نسب مشروع نيز ناشي از ازدواج مشروع پدر و مادر است. قانون‌گذار طفلي را كه از رابطه آزاد زن و مرد به وجود امده منسوب به هيچ كدام نمي‌داند و چنين كودكي عضو خانواده نبوده و حتي از نام پدر و مادر استفاده نمي‌كند و از آنان ارث نمي‌برد.
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲:۳۱
چگونگی پیگیری خودروی سرقتی

سرقت خودرو از جمله جرایم شایع در جامعه است. در این خصوص، صرف شکایت صاحب مال در کلانتری و دادسرا کافی است و برای درخواست پس‌دادن خودرو برخلاف سایر دعاوی حقوقی نیازی به تقدیم دادخواست حقوقی نیست. بلکه قانون پیش‌بینی کرده است که قاضی دادگاه باید ضمن حکم خود، سارق خودرو را به پس‌دادن مال دزدی محکوم کند. نکته دیگر این‌که برای رسیدگی بهتر و دقیق‌تر به چنین جرایمی، رویه فعلی این است که اداره آگاهی وارد عمل می‌شود.
یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹:۴۹