جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۵/۵/۲ ۱۰:۳۹ | کد خبر: ۳۸۷۶۷۷
آسیب اسباب‌بازی‌های آلوده وغیراستاندارد

اسباب‌بازی‌های غیراستاندارد؛ تهدیدی برای کودکان

قاچاق، برای کشور پیامدهای مختلفی دارد. اقتصاد، کار و تولید بیشترین آسیب را از این جرم می‌بینند. اما پیامدهای منفی این جرم به اقتصاد خلاصه نمی‌شود؛ بلکه حوزه سلامت هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نمونه آن، معضل اسباب‌بازی‌های آلوده در کشور است. ورود و عرضه این اسباب‌بازی‌ها، نتیجه اجرا نشدن قوانین مربوط به استاندارد، گمرک و نظارت بر کیفیت کالا است. سازمان‌های گمرک و استاندارد و وزارت بهداشت و درمان در این حوزه مسئولیت مستقیم دارند.

وجود اسباب‌بازي‌هاي مسموم و پايين‌تر از حد استاندارد در بازار كشور، خبری است که هر از چندگاهی در خبرگزاری‌ها مطرح می‌شود اما متاسفانه جدی گرفته نمی‌شود. این مشکل، در خصوص اسبا‌ب‌بازی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، اهمیت بیشتری دارد. سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد که اسباب‌بازی‌های وارداتی از لحاظ رعایت الزام‌های فیزیکی، مکانیکی و حدمجاز استفاده از عناصر سنگین در آنها، در آزمایشگاه‌های ایمنی این سازمان بررسی می‌شوند، بدین ترتیب، اسباب‌بازی‌هایی که از کانال‌های غیررسمی وارد کشور می‌شوند، می‌توانند خطرات جدی برای سلامتی کودکان باشند. بنابراین استاندارد نبودن اسباب‌بازي‌ها و مشكلات فرهنگي مربوط به آنها، از دغدغه‌های مربوط به اسبا‌ب‌بازی‌های موجود در بازار است.

 

كودكان؛ قربانی تولیدات فرهنگی غربی

هر روز بر تعداد لوح‌های فشرده غیرمجاز که هدفی جز تسخیر ذهن کودکان‌مان ندارند، افزوده می‌شود. لاله افتخاری، مي‌گويد: علاوه بر آن‌ که خانواده‌ها باید مراقب این تهاجم فرهنگی باشند، مراکز فرهنگی کشور هم باید با تولیدات مناسب خود، به مقابله با این تولیدات ضدفرهنگی بپردازند.

وی عادی جلوه دادن روابط دخترو پسر قبل از ازدواج، و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی را از دیگر اهداف این فیلم‌های غیر مجاز و اسباب‌بازي‌‌هاي غير استاندارد دانسته و ادامه مي‌دهد: این فیلم‌ها و اسباب‌بازي‌هاي غير استاندارد اثرات مخربی را بر ذهن جوانان و نوجوانان ما می‌گذارد. ما این از ذهن آماده، مهیا و البته آسیب‌پذیر کودکانمان مراقبت کنیم.

این نماینده تهران در دوره‌های هفتم و هشتم و نهم با بیان این‌که این تولیدات ضد فرهنگی پیامدهای بی‌شماری برای آینده کشور دارد، عنوان مي‌كند: لوح‌های فشرده غربی در پی ترویج خانواده‌های بی‌سر و سامان، لجام‌گسیخته و عاری از خصایص اخلاقی مثبت هستند.

وی خاطرنشان كرد: کودکان و نوجوانان آینده‌های این مرز و بوم هستند و به همین علت مراکز فرهنگی به ویژه فرهنگسراها باید تمامی تلاش خود را بکار گیرند تا با ارایه برنامه‌هایی جذاب و در عین حال آموزنده، توطئه دشمنان این مرز و بوم را خنثی کنند.

افتخاری با بیان این‌که باید در مورد فرهنگ ملی، اطلاعات کافی را به مردم بدهیم، ادامه داد: این امر موجب می‌شود جوانان كشور سراغ جاذبه‌های دروغین تولیدات فرهنگی غربی نروند، چرا که اگر اثرات مخرب آن را بدانند، بهتر از دیگران به مقابله با این تهدیدات خواهند پرداخت.

 

برخورد قانون با واردات غير استاندارد

اسباب‌بازی از كالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری است و مطابق با ماده 9 قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هرگاه اجرای استاندارد درباره كالاهایی اجباری اعلام شود، تولید، تمركز ، توزیع و فروش این گونه كالاها با كیفیت پائین تر از استاندارد مربوطه یا بدون علامت استاندارد ایران ممنوع بوده و با رعایت شرایط و امكانات خاطی مطابق قانون با تولیدكنندگان و عرضه كنندگان مختلف برخورد می شود.

با تصویب قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در مجلس، سازمان استاندارد مسئول نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی است.

اگر كالايي وارد شود كه مسموم‌كننده باشد، قطعا جريمه دارد. هم كالا از بازار جمع خواهد شد و هم واردكننده كالا جريمه شده و اموال مصادره خواهد شد.

هم سازمان استاندارد و هم گمركات كشور بايد براي برخورد با اسباب‌بازی‌های آلوده فعال باشند و در صورت عدم امكان توليد در داخل، اجازه واردات كالاي بي‌كيفيت را ندهد. اين كار علاوه بر حمايت از توليد ملي به اشتغال‌زايي براي جوانان نيز كمك مي‌كند.

وارداتي‌هاي فاقد استاندارد، قاچاق‌ است

نظر به شرایط نابسامان تولیدات اسباب‌بازی کودکان در سطح ملی و واردات بی‌رویه آن و با عنایت به تاثیر مستقیمی که استفاده از اسباب‌بازی غیر استاندارد روی ایمنی و سلامت کودکان دارد، سازمان ملی استاندارد ایران در سال ۱۳۸۰ اقدام به تدوین استانداردهای ملی اسباب‌بازی بر اساس معتبرترین استانداردهای بین‌المللی کرد، متعاقب آن در یکصدمین شورای عالی استاندارد، اجباری بودن این استانداردها در تولید داخلی، واردات و صادرات به تصویب شورای عالی استاندارد رسيد.

سازمان ملي استاندارد اعلام كرده كه پس از اقدام جدی و به‌منظور ایجاد بستر مناسب اجرای استاندارد و نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی و تولید داخل آزمایشگاه ایمنی اسباب‌بازی در ستاد سازمان استاندارد راه‌اندازی شده و با توجه به گستردگی واردات اسباب‌بازی از مرزهای جنوب و جنوب‌غربی، چهار آزمایشگاه در استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان راه‌اندازی شد. هم‌اکنون سازمان ملی استاندارد ایران با ظرفیت موجود، توان نظارت و کنترل اسباب‌بازی‌هایی که از مبادی ورودی مجاز وارد کشور می‌شوند را دارد.

آزمایشگاه‌ها، ایمنی اسباب‌بازی را به لحاظ رعایت الزامات فیزیکی و مکانیکی و حد مجاز عناصر سنگین موجود در مواد آن از قبیل آنتیموان، آرسنیک، باریم، کادمیوم، کرم، سرب و جیوه بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه انطباق ندادن اسباب بازی که به‌طور قانونی وارد کشور شده است از ورود آن ممانعت کرده و به کشور مبدا عودت داده می‌شود.

لذا وجود اسباب‌بازی‌های غیر استاندارد در سطح کشور به علت ورود اسباب بازی به‌صورت قاچاق و از طریق مسافر و مناطق آزاد است.

 

واردات كالاها با مجوز بهداشت و گمرك

مضراتي كه در برخي کالاهای وارداتی مشاهده می‌شود، ضرورت نظارت جديد‌ی‌تر بر کالاهای وارداتی را نشان می‌دهد. كالاهاي بهداشتي و كالاهاي كودكان با مجوز وزارت بهداشت وارد مي‌شود. كالاهاي وارداتي به علت مضراتي كه مي‌توانند داشته باشند و بيماري‌هايي كه ممكن است منتقل كنند بايد مورد آزمايش قرار بگيرند و در صورت بروز مشكل در اين زمينه وزارت بهداشت و گمرك مقصر هستند.

 

کلام پایانی

به دليل حساسيتی كه كودكان دارند و البته مشكلات مادي و معنوي استفاده از اسباب‌بازي‌هاي وارداتي به نظر مي‌رسد بايد با فرهنگ‌سازي صحيح و البته حمايت از توليد اسباب‌بازي‌هاي فرهنگي داخلي اين مشكل را برطرف كرده و با نظارت جدي به مرزها و چك كردن استاندارهاي لازم مانع از ورود اين محصول به كشور شد. نقش قوانین و مقررات در این خصوص، نظارت دقیق بر واردات کالا است. سازمان استاندارد، گمرک و وزارت بهداشت، سه سازمانی هستند که در این خصوص دارای مسئولیت هستند. در صورتی که این وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به وظایف قانون خود عمل کنند، مشکلی به نام اسباب‌بازی‌های آلوده وجود نخواهد داشت.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۶
387677
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها