جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۶/۱/۲۸ ۱۵:۴۶ | کد خبر: ۳۸۷۷۹۷

تبلیغات زودهنگام انتخاباتی، از جواز تا مجرمیت

این روزها و در زمانی که چند روزی بیشتر به شروع رسمی تبلیغات انتخاباتی برای نامزدهای ریاست جمهوری باقی نماینده است شاهد این هستیم که بسیاری از نامزدهای احتمالی با استفاده از روش‌های مختلف سعی می‌کنند که خود را به جامعه معرفی کنند. سوال اینجاست که آیا چنین اقداماتی می‌تواند شامل تبلیغات زودهنگام شده و تخلف محسوب شود. در این باره با احسان اسفندیاری کارشناس حقوق عمومی گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

قانون انتخابات ریاست جمهوری درباره تبلیغات زودهنگام چه مقرراتی دارد؟

فصل ششم قانون انتخابات ریاست جمهوری در مواد 62 الی 77 به موضوع تبلیغات در انتخابات پرداخته و ضوابط و قواعد آن را مشخص کرده است. در این میان دو ماده 66 و 67 مربوط به زمان انتخابات است. ماده 66 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مقرر داشته است که فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا بیست‌ و چهار ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد؛ ولی تکلیف تبلیغات خارج از این موعد قانونی را تبیین نکرده است. همچنین با توجه به ماده 67 که مقرر می‌دارد، انتخابات ریاست جمهوری در صورت کسب نشدن حداقل نیمی از آرا از سوی یکی از نامزدها به دور دوم کشیده می‌شود. این ماده درباره زمان تبلیغات در این شرایط مقرر می‌کند که فعالیت انتخاباتی در مرحله دوم از تاریخ اعلام رسمی نتایج قطعی آرای مرحله اول شروع می‌شود و تا بیست ‌و چهار ساعت قبل از آغاز اخذ رأی مرحله دوم ادامه ‌خواهد یافت.

 

اینکه قانون صرفا به بیان زمان رسمی شروع تبلیغات اشاره کرده و صحبتی از تبلیغات زودهنگام نداشته است چه آثار حقوقی‌ای در پی خواهد داشت؟

در این دو ماده به صراحت اثر خاصی برای تعیین زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی تعیین نشده است و ضمانت اجرای مشخصی هم برای رعایت نشدن این زمان‌بندی ذکر نشده است. با این حال می‌توان برخی از آثار حقوقی این اعلام قانونگذار را در مواد بعدی مشاهده کرد. در این باره به ماده 68 قانون اشاره می‌کنم. طبق این ماده قانونی، انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها له یا علیه نامزدهای ریاست جمهوری از میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع است و مرتکب، مجرم شناخته می‌شود. شاید بتوان یکی دیگر از آثار تعیین زمان رسمی انتخابات را ممنوعیت از بین بردن تبلیغات قانونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دانست که ماده 70 این قانون به آن تصریح کرده و مقرر داشته است که هیچ کس حق ندارد آگهی یا پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی را که در محل‌های مجاز الصاق گردیده در مدت و زمان قانونی تبلیغات پاره و یا محو کند و عمل مرتکب جرم محسوب می‌شود. این حقوقدان تاکید می‌کند: مفهوم مخالف این ماده قانونی این است که در غیر از زمان رسمی تبلیغات ریاست جمهوری از بین بردن تبلیغات نامزدها اشکال قانونی ندارد. به نظر می‌رسد اصلی‌ترین آثاری که در خود قانون به آن تصریح شده است همین دو مورد باشد؛ یکی اینکه در غیر زمان رسمی نباید از امکانات عمومی برای تبلیغات استفاده کرد و قاعدتا در زمان رسمی تبلیغات نیز امکانات عمومی باید به صورت مساوی بین تمامی نامزدها تقسیم شود و دوم اینکه از بین بردن تبلیغات نامزدهای دیگر در زمان رسمی تبلیغات ممنوع است.

 

با تمام این توضیحات اگر تبلیغات زودهنگام را تخلف انتخاباتی برشماریم چه ضمانت اجرایی برای آن در نظر گرفته شده است؟

ضمانت اجرای تبلیغات زودهنگام ریاست جمهوری از چند جنبه قابل بررسی است. اولین جنبه آن، اظهارنظر اعضای رسمی و مقامات شورای نگهبان در این باره است که این تبلیغات را خلاف قانون ارزیابی می‌کنند. از این منظر شاید بتوان تبلیغات زودهنگام را در رویه‌ای که شورای نگهبان برابر آن عمل می‌کند مصداقی برای رد صلاحیت این نامزدها ارزیابی کرد، البته در قانون انتخابات تصریحی بر این ضمانت اجرا صورت نگرفته است.

 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۹
387797
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها