جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۶/۱/۲۸ ۱۵:۵۰ | کد خبر: ۳۸۷۷۹۸

هنر به مثابه روش آموزش حقوق به عموم شهروندان

یک سوال مهم، آیا مردم یک جامعه لازم است از قوانین مطلع باشند. پاسخ به این سوال هر چند در بادی امر خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی بهتر است بدانید حقوقدانان در پاسخ به آن متحد نبوده‌اند. برخی اطلاع مردم از قوانین را باعث قانونگریزی و یا دوری آنها از اخلاق می‌دانند. پاسخ به این استدلال در جای خودش ضروری است. اما ...

یک سوال مهم، آیا مردم یک جامعه لازم است از قوانین مطلع باشند. پاسخ به این سوال هر چند در بادی امر خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی بهتر است بدانید حقوقدانان در پاسخ به آن متحد نبوده‌اند. برخی اطلاع مردم از قوانین را باعث قانونگریزی و یا دوری آنها از اخلاق می‌دانند. پاسخ به این استدلال در جای خودش ضروری است. اما برای اینکه اثبات کنیم حتما شهروندان یک جامعه لازم است از قوانینی که بر روابط آنها حاکم است مطلع باشند به یک نکته بسنده می‌کنیم و آن اینکه اگر قوانین را ندانند چگونه باید به آنها عمل کنند و اگر شهروندان به قوانین عمل نکنند آیا تصور وصول این قوانین به فلسفه خودشان ممکن است. حال که پاسخ این سوال اساسی را یافتیم تازه به مرحله سخت و اصلی آموزش همگانی حقوق می‌رسیم و آن اینکه چگونه مفاهیم سخت و ثقیل حقوقی را باید به شهروندان آموزش داد. استفاده از زبان هنر یکی از بهترین راه‌هایی است که توسط کارشناسان ارائه شده است.

 

تاثیر بر ریشه‌های وقوع جرم

تاثير هنر در روح آدمي و نقش آن در پيشگيري از وقوع جرم و ساخت جامعه‌ای با فضيلت غیرقابل انکار است. واژه هنر به طور طبيعي تداعي‌كننده زيبايي و جمال است. عالم هستي و پديده‌هاي آن، همه جلوه‌هايي از هنر خداوند هستند. ‌اخلاق، جاده هنر است و تکنيک، مرکب هنرمند. در اين صورت هنر نيرومندترين وسيله ارشاد و تبليغ و برنده‌ترين سلاح براي مبارزه با شرک و نفاق و فساد خواهد بود. هنر متعهد راهنما و راهبر به سوي قله‌هاي زيبايي معنويت و کمال روحي انسان است. ‌از سوي ديگر جرم، داراي زمينه‌ها و بسترهاي مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است. جرم معلولي است که علل مختلفي در آن دخالت دارند و بسياري از اين علل در کمند و مهار هنر هستند. هنر و خلق آثار هنري هم مي‌تواند انسان‌ها را به انحطاط و کجروي وا دارد و هم از انحطاط و کجروي مصون دارد. اگر هنرمند بتواند نماد پديده جرم را در مخاطب تصوير كند بنابراين جايگاه مي‌تواند در پيشگيري از جرم موثر واقع شود. به عنوان مثال در عرصه سينما در بحث اعتياد هنر می‌تواند تاثیر عمیقی داشته باشد.

 

 

تنوع ابزار هنر

در مقام فهم و تفسير افعال آدمي، هنر نقش ويژه‌اي دارد؛ بنابراين هنر هم در فهم فعال آدمي و هم در رساندن پيام وي نقشي بي‌بديل دارد. بر همين اساس بايد هنرمند به عنوان رساترين زبان براي انتقال ايده‌هاي شريف، مورد توجه باشد و تشويق هنرمندان متعهد جامعه و نيز پرورش هنرمند يک اقدام اساسي تلقي شود. هنر، حقيقتي بسيار فاخر و عطيه‌اي از جانب پروردگار است. يكي از مسايل بسيار مهم پيدا كردن جايگاه هنر در جامعه و تاثير آن بر جامعه است. ابتدا بايد بيابيم كه هنر يا هنرمند، كداميك تاثير بيشتري بر جامعه دارند و بعد بر اساس نقش هر يك و تاثيري كه بر جامعه و افكار عموم مردم دارند برنا‌مه‌ريزي صحيحي در اين زمينه انجام دهيم. هنر مقوله‌اي گسترده است. انواع هنرهايي كه هر كدام به شكلي روي افراد و ذهن آنها تاثير مثبت دارند بسيارند. مثلا در زمينه تئاتر يا فيلم، بايد نحوه و تاثير هر يك را بر اذهان مخاطبان سنجيد و در اين رابطه برنامه‌ريزي موثري كرد. فيلم‌ها بايد بيان‌گر شكل زندگي باشند.

ظرافت انتقال پیام

در حال حاضر نیز از رسانه‌های مختلف تلاش‌های مختلفی برای آموزش حقوق به جامعه و کاهش آمار جرایم می‌شود. اما هیچ‌کس انتظار ندارد این تلاش‌ها به تاثیری عمیق در جامعه منتهی شود. پیا‌م‌هایی که در رسانه‌ها منتشر می‌شود مستقیم و تکراری است. استفاده از قالب‌هایی که تبدیل به کلیشه شده، بزرگترین آفتی است که این تلاش‌ها با آن روبه‌رو هستند. در بحث پيشگيري از جرم و كمك از هنر مهم است كه پيام مركز ثقل فيلم ساخته شده نباشد بلکه به نحو ظريفي با خواست افراد درون فيلم مرتبط بود و غیرمستقیم به مخاطب منتقل شود تا از شکل و شمایل سفارشی بود خارج شود.

 

سایر ظرفیت‌های هنری

علاوه بر سینما قالب‌های مختلف هنری می‌تواند قالبی مناسب برای انتقال آموزه‌های حقوقی باشد. موسیقی٬هنرهای ترسیمی شامل نقاشی و خطاطی و...٬ معماری٬ ورزش، رقص و حرکات نمایشی٬ ادبیات شامل شعر و نثر...٬ هنرهای دستی مانند مجسمه سازی، شیشه گری و هنرهای نمایشی مانند فیلم و سینما و تئاتر و... هفت شکل هنر هستند که بسته به ظرفیت‌ آنها می‌توانند به یاری حقوق بشتابند.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷
387798
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها