جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۶/۱/۲۸ ۱۵:۵۶ | کد خبر: ۳۸۷۷۹۹
در گفتگو با یک مدرس دانشگاه بررسی شد

جوانب حقوقی خشونت‌های خانوادگی

هر چند در قوانین ایران برگرفته از منابع اسلامی قواعد متوازنی برای حمایت از حقوق زنان وجود دارد اما با این وجود ممکن است برخی از بانوان به دلیل عدم اطلاع از این قوانین و برخی دیگر به دلیل معضلات فرهنگی امکان استفاده از این پتانسیل‌های قانونی را نداشته و در منزل مورد آزار همسر خود قرار می‌گیرند. در این باره با دکتر بهشید ارفع‌نیا، مدرس دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

هر چند در قوانین ایران برگرفته از منابع اسلامی قواعد متوازنی برای حمایت از حقوق زنان وجود دارد اما با این وجود ممکن است برخی از بانوان به دلیل عدم اطلاع از این قوانین و برخی دیگر به دلیل معضلات فرهنگی امکان استفاده از این پتانسیل‌های قانونی را نداشته و در منزل مورد آزار همسر خود قرار می‌گیرند. در این باره با دکتر بهشید ارفع‌نیا، مدرس دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

  • در قوانین کشورمان چه راهکارهایی برای پیشگیری از خشونت‌های خانگی در نظر گرفته شده است؟

در پاسخ به سوال شما باید بگویم جنبه حمایتی نسبت به زنان از این نظر وجود ندارد. زنان باید بیشتر تحت حمایت قرار بگیرند و به دلیل موقعیت‌هایی که دارند مثلا به عنوان یک زن باردار، به عنوان کسی که فرزندی را در دامان خود پرورش می‌دهد باید مورد حمایت ویژه قانونگذار باشند. در بسیاری از نظام‌های حقوقی همیشه زنان به عناوین مختلف مورد حمایت قرار می‌گیرند.

 

  • اغلب در محیط خانواده خشونت علیه زنان گزارش نمی‌شود. برای حمایت از این بزه‌دیدگان خاموش چه باید کرد؟

دلیل عدم گزارش این جرایم٬ ترس خانم‌ها است زيرا اگر زنان بخواهند شكايت كنند و در مورد مشكلاتشان صحبت كنند در آينده با مشكلات بسيار بيشتري روبه‌رو خواهند شد. علاوه بر این، ممکن است مقرراتی وجود داشته باشند که بعضی مردان با سوءاستفاده از آنها علیه همسران خود مرتکب خشونت شوند. به نظر مي‌رسد كه بايد فرهنگ اين قضيه در جامعه نهادينه شود كه اصلا كسي حق ندارد كه همسر يا كودك خود را و حتي برعكس در بعضي از موارد متاسفانه فرزند مادر خود را كتك بزند. در خانواده‌هايي كه تربيت خوبي صورت نگرفته است ما به كرات اين موضوع اهانت به زن را مي‌بينيم. وقتي پسر خانواده به خود اجازه مي‌دهد كه به مادر خود توهين كند و يا دست درازي كند مطمئنا اين موضوع نشات گرفته از اخلاق و رفتار پدر در خانواده است كه باعث تكرار آن از سوي پسر شده است. اين موضوع نيز مورد توجه است كه براي مرد حداقل مي‌توان نقش رياستي در نظر گرفت، در صورتي كه پسر حتي آن را هم ندارد فقط به دليل فرهنگي كه جا افتاده خود را برتر مي‌داند و اجازه بروز هر حركتي را به خود مي‌دهد.

 

  • این که طبق قوانین ما مرد رئیس خانواده تلقی شده است آیا دلیلی برای این سو،‌استفاده‌ها نیست؟

ماده 1005 قانون مدنی ریاست خانواده را از خصایص مرد می‌داند و به دلیل اینکه تعریف درست و مفهوم صحیح ریاست مرد با خانواده بیان نشده است برخی را به اشتباه انداخته و اجازه سوءاستفاده از این وضع را داده است. در نتیجه بعضی مردان که آگاهی درستی از تکالیف و حقوق قانونی و اخلاقی خود ندارد خود را به عنوان يك انسان برتر كه تسلط دارد فرض مي‌كنند و اجازه بروز خشونت‌ نسبت به همسر و سایر اعضای خانواده را را هم به خود مي‌دهد. به نظر من اولا مهمترین موضوع در این خصوص فرهنگ‌سازی است.

 

  • آیا در قانون مجازات اسلامی جرمی هست که بتوان با استفاده از آن٬ خشونت علیه زنان را در دادگاه پیگیری کرد؟

ضرب و جرح جرم است و از این طریق می‌توان موضوع را پیگیری کرد. البته ضرب و جرح به طور کلی جزو جرایمی نیست که بسته به جنسیت قربانی مجازات متفاوتی برایش در نظر گرفته باشند. بنابراین مجازات زن مثل مرد است تنها اگر مجازات از حد مقرر در قانون که یک سوم دیه است بالاتر رود٬ دیه برای زن نصف می‌شود. بنابراین مجازات تا یک سوم دیه یکی است و برای ضرب و جرح نیز همین طور است.

 

  • آیا در این صورت امکان طلاق برای زن طبق قوانین وجود دارد؟

در این صورت زن مي‌تواند با اثبات عسروحرج از این طریق درخواست طلاق كند. در اين مورد من پرونده‌اي داشتم كه مرد همسرش را كتك زده بود و حكم كيفري داشتيم كه مرد محكوم به پرداخت ديه شده بود. اتفاقا همان قاضي كه حكم كيفري را صادر كرده بود، پرونده طلاق را هم بر عهده داشت، در آن زمان هنوز دادگاه خانواده مستقل نبود. زماني كه من مراجعه كردم براي دادخواهي، قاضي بيان کرد كه اين حكم كه اجرا نشده است. در صورتي كه اين حكم خود نشان از اين موضوع داشت كه مرد از خشونت استفاده كرده است و صلاحيت زندگي مشترك را ندارد. بعد با صحبت‌هاي زيادي كه با آن قاضي صورت گرفت وي راضي شد كه اين زن ممكن است كه در مراحل بعد صدمات جبران‌ناپذيري ببيند و حكم طلاق را صادر كرد.

 

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۳
387799
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها