جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۶/۲/۲ ۰۸:۱۷ | کد خبر: ۳۸۷۸۰۳

چگونه خشونت‌هاي ورزشي را مهار کنيم؟

. آيا تا به حال به ناآرامی‌های استادیوم‌های فوتبال از جنبه حقوقي يا جرم‌شناختي توجه کرده‌ايد؟ به طور کلي حقوقدانان از دو جنبه با ورزش و رخدادهاي پيرامون آن درگير هستند: «یکي خشونت در ورزش و ديگري تقلب در ورزش.» خشونت در ورزش يعني همين زد و خوردها و فحش و ناسزاها و کشت و کشتارهايي که بعضاً در اخبار ورزشي مي‌خوانيم و مي‌شنويم.

. آيا تا به حال به ناآرامی‌های استادیوم‌های فوتبال از جنبه حقوقي يا جرم‌شناختي توجه کرده‌ايد؟ به طور کلي حقوقدانان از دو جنبه با ورزش و رخدادهاي پيرامون آن درگير هستند: «یکي خشونت در ورزش و ديگري تقلب در ورزش.» خشونت در ورزش يعني همين زد و خوردها و فحش و ناسزاها و کشت و کشتارهايي که بعضاً در اخبار ورزشي مي‌خوانيم و مي‌شنويم.

 

تحليل خشونت هواداران

جرم‌شناسان بعد از اينکه با ماهيت خشونت‌هاي هواداران و حلقه‌هاي تشکيل‌دهنده آنان آشنا شدند به بررسي و تحليل اين يافته‌ها مي‌پردازند تا شايد بتوانند علل و عوامل بروز اين خشونت‌ها را به دست بياورند.

جرم‌شناسان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند که اکثر هواداراني که خود را در اين حلقه‌هاي چهارگانه جاي داده و به مرور زمان تبديل مي‌شوند به هواداران خشن ورزشي، از طبقه‌هاي پائين اجتماعي‌اند. يعني کساني که از لحاظ مالي و اقتصادي و معيشتي در وضعيت مناسبي قرار ندارند. حتي بسياري از آنها از روستاها و يا شهرک‌هاي فقيرنشين حومه شهرهاي بزرگ به ورزشگاه‌ها مي‌آيند و بعد هم دست به خشونت مي‌زنند. نکته ديگر اين است که اين افراد، علاوه بر ورزش، در ساير زمينه‌هاي اجتماعي هم افراد خشن و هنجارشکني هستند و به راحتي متوسل به خشونت مي‌شوند.

نکته‌ ديگري که در خصوص اين افراد وجود دارد اين است که اينها ملي‌گرا يا گروه‌گراي شديد هستند. يعني تعصب فوق‌العاده‌اي بر روي تيم و گروه خودشان دارند و حتي در آن گروه، ذوب شده‌اند و در نتيجه شکست تيم براي‌شان بسيار سنگين و غير قابل تحمل است. نکته‌ ديگر اين است که هواداران هر تيم، داراي فرهنگ خاص خودشان هستند. از رنگ‌ها و لباس‌ها و حرکات و شعارهاي خاصي استفاده مي‌کنند و به اين ترتيب خودشان را از ساير اعضاي جامعه جدا مي‌کنند. به عبارت ديگر براي خودشان يک خرده‌فرهنگ تشکيل داده و بر اساس آن خرده‌فرهنگ، يک سري ارزش‌هاي جديد و جدا از ارزش‌هاي پذيرفته شده جامعه تشکيل داده و در قالب آن ارزش‌هاي جديد عمل مي‌کنند و ديگر به راحتي زير بار ارزش‌هاي عمومي جامعه نمي‌روند.

نکته‌ ديگري که وجود دارد اين است که اين افراد وقتي در جمع هواداران تيم قرار مي‌گيرند، احساس مي‌کنند که از قدرت فوق‌العاده‌اي برخوردارند و ديگر کسي نمي‌تواند جلوي آنها را بگيرند. در واقع وقتي در يک خشونت دسته جمعي شرکت مي‌کنند تصورشان اين است که ديگر کسي بر رفتارهاي آنان نظارتي ندارد و پليس يا دستگاه قضائي نمي‌تواند آنها را شناسايي و کنترل کند. در نتيجه به راحتي دست به ارتکاب خشونت و کارهايي از اين دست مي‌زنند.

 

چه بايد کرد؟

هدف از اين همه مطالعه و بررسي در خصوص خشونت هواداران در ورزش اين است که به پاسخ اين سؤال برسيم که براي کنترل و مهار اين پديده چه بايد کرد؟ و چه نبايد کرد؟

به طور کلي دو نوع واکنش مي‌توان به اين پديده نشان داد: يکي واکنش کيفري. يعني اينکه قانون تصويب کنيم و براي کساني که دست به خشونت در ورزش مي‌زنند مجازات‌هاي سنگين تعيين کنيم. سپس هر کس که مرتکب اين رفتارها شد را دستگير کرده و به سزاي عملش برسانيم. سال‌هاي متمادي، اين شيوه در کشورهاي مختلف اروپايي اجرا شد و دولت‌ها شروع کردند به برخورد پليسي و قضایي با هواداران ورزشي. اما پس از گذشت ساليان زياد، نه تنها خشونت‌هاي ورزشي کم نشد بلکه بيشتر هم شد. در نتيجه جرم‌شناسان به فکر راه حل‌هاي ديگري براي مقابله با خشونت هواداران افتادند. يعني شيوه‌هاي غيرکيفري.

يکي از اين شيوه‌هاي غيرکيفري اين است که مراقبت‌ها و نظارت‌ها را بيشتر کنيم. يعني اينکه وقتي مي‌بينيم که هواداران در ورزشگاه‌ها شروع مي‌کنند به استفاده از مواد آتش‌زا و منفجره و يا پرتاب اشياء خطرناک به داخل زمين و يا زد و خورد با يکديگر،‌ بياييم و در داخل ورزشگاه‌ها نظارت بر رفتار آنها را بيشتر کنيم تا آنها از ترس هم که شده دست از اين کارها بردارند. مثلاً تعداد مأموران پليس را در ورزشگاه زياد کنيم يا اينکه از دوربين‌هاي مداربسته براي شناسايي افراد خاطي استفاده کنيم يا اينکه صندلي‌ها را شماره‌دار کنيم و بليت‌ها را بر اساس شماره به هواداران بفروشيم تا شناسایي آنها راحت‌تر باشد. اين راه حل، ايرادش اين است که فقط مي‌تواند خشونت هواداران در داخل ورزشگاه را کنترل کند اما نمي‌تواندجلوي خشونت بيرون از ورزشگاه‌ها را بگيرد. تجربه به کار گيري اين شيوه‌ها در کشورهاي اروپايي هم نشان مي‌دهد که علي‌رغم کنترل و نظارت شديد در ورزشگاه‌ها، خشونت هواداران بيرون از ورزشگاه‌ها افزايش يافت.

راه‌حل ديگري که برخي کشورها اجرا کرده‌اند و تا حدي به نتایج مثبتي هم رسيده‌اند اين است که باشگاه‌ها سعي کنند خودشان را به هواداران‌شان نزديک کنند. براي اين کار لازم است که رهبران و ليدرهاي هواداران شناسايي شده و به باشگاه دعوت شوند. سپس با استفاده از مددکاران اجتماعي، و نيز کمک‌هاي مالي و فکري مديران باشگاه، اين ليدرها و به دنبال آن، ساير هواداران، تحت کنترل قرار گرفته و رفتارهاي آنها مهار شود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱۰
387803
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها