جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶
۱۳۹۶/۲/۲ ۰۸:۲۰ | کد خبر: ۳۸۷۸۰۴

برای شروع یک دعوا در دادگاه چقدر باید هزینه کنیم

اگر تا به حال پایتان به دادگاه باز نشده و تازگیها به دلیل وقوع یک اختلاف در فکر حل آن در دادگستری هستید حتما توجه داشته باشید که باید برای این کار هزینه دادرسی پرداخت کنید. در واقع اقامه دعوا در دادگاه مستلزم تحمل هزینه‌هایی برای آغازکننده دعوا است

اگر تا به حال پایتان به دادگاه باز نشده و تازگیها به دلیل وقوع یک اختلاف در فکر حل آن در دادگستری هستید حتما توجه داشته باشید که باید برای این کار هزینه دادرسی پرداخت کنید. در واقع اقامه دعوا در دادگاه مستلزم تحمل هزینه‌هایی برای آغازکننده دعوا است. دعاوی حقوقی از نظر هزینه‌های دادرسی به دو قسم تقسیم می‌شود. این دو دسته عبارتند از: دعاوی مالی و غیرمالی. منظور از دعاوی مالی دعاوی‌ای است که ارزش آن قابل تعیین باشد. بنابراین سایر دعاوی که این ویژگی را ندارند دعاوی غیرمالی نامیده می‌شوند. میزان هزینه‌ای که برای دعاوی مالی و غیرمالی دریافت می‌شود براساس بخشنامه‌ای است که هر سال توسط قوه قضاییه پیشنهاد و در قانون بودجه به تصویب مجلس می‌رسد.

برای شروع دعوای کیفری نیز هزینه ثابتی پرداخت می‌شود که هر سال مشخص می‌گردد اما معمولا این هزینه بسیار پایین‌تر از هزینه دعواهای حقوقی است به همین دلیل بسیاری از افراد سعی می‌کنند تا جای امکان به دعاوی خود شکل کیفری بدهند تا بتوانند از این رهگذر هزینه کمتری بپردازند.

 

اقامه دعوا از طریق دفاتر الکترونیک قضایی

در حال حاضر بسیاری از دعاوی حقوقی و کیفری باید لزوما از طریق این دفاتر طرح شود که قرار است مردم را از حضور در دادگاه‌ها برای شروع دعوا بی‌نیاز کند در این دفاتر نیز علاوه بر هزینه‌های دادرسی که طبق بخشنامه باید پرداخت شود، هزینه‌هایی باید خدمات ارائه شده اخذ می‌شود که البته قیمت این خدمات نیز طی بخشنامه‌هایی کاملا مشخص است.

 

ناتوانی از پرداخت هزینه دادرسی

طبق قانون، اشخاص برای اقامه دعاوی- حقوقی یا کیفری- مکلفند تا مبلغی را به عنوان هزینه دادرسی به دفاتر ثبت دادخواست‌ها یا شکایات پرداخت کنند. با پرداخت این هزینه است که دادگاه رسیدگی به دعوا را آغاز خواهد کرد مگر آنکه خواهان یا شاکی قادر به پرداخت هزینه دادرسی نباشد که در آن صورت باید ناداری یا اعسار خود را از طریق گواهی گواهان اثبات کند. به این ترتیب جز در موارد استثنایی رسیدگی به دعوا در گرو پرداخت هزینه دادرسی است. هزینه دادرسی در دعاوی حقوقی شامل چند بخش است: هزینه دادرسی ویژه دادخواست، حق الوکاله وکیل و هزینه‌های دیگر.

 

جبران هزینه‌های دادرسی

سوال اینجاست که آیا خواهان در صورت پیروزی در دعوا می‌تواند هزینه‌هایی را که بابت دادرسی پرداخت کرده است از خوانده مطالبه کند یا خیر؛ در واقع در صورت پیروزی خواهان در دعوا، دادگاه در رای مربوط به آن دعوا حکم می‌کند تمامی ‌مبالغی را که به عنوان هزینه دادرسی از سوی او پرداخت شده است از خوانده اخذ شود. این همان خسارات مادی است که خواهان از قبل اقامه دعوا متحمل شده است اما او ممکن است علاوه بر خسارات مادی(هزینه‌های دادرسی) به خصوص در دعاوی کیفری متحمل خسارات معنوی نیز شده باشد که در این صورت قانون راه‌حل چندان آسانی را برای جبران خسارات وارده در مقابل او قرار نمی‌دهد. چراکه برای جبران خسارات معنوی ناشی از اقامه دعوا متهم باید بعد از برائت از اتهام دوباره اقامه دعوا کند و در این شکایت تازه اثبات کند که شاکی سابق به ناحق به او اتهام زده و این اتهام خساراتی را به اعتبار اجتماعی و خانوادگی او وارد کرده است.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۹
387804
نظرات ارسال شده
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها